Politický marketing aneb Jak vyhrát volby

Tento článek vzniknul jako úkol na předmět Marketing. Vzhledem k tomu, že jsem již měl v plánu podobný text zde publikovat, rozhodl jsem se jej zveřejnit.


Ať už jde o jakýkoliv projekt, vždy je potřeba myslet na marketingovou kampaň, tedy způsoby, jak svůj “produkt” zpropagovat a ukázat jej světu. U politického marketingu to platí dvojnásob – zde prakticky nemusíte nic prodat, protože voličův hlas vás nic fyzicky nestojí. O to snazší je dostat voliče na vaši stranu.

Do čela strany či hnutí je třeba si zvolit silného lídra, který ve světě businessu “něco dokázal“, má dostatečný politický vliv a zároveň disponuje ohromným množstvím finančních prostředků. Na první pohled by to měl být člověk z lidu, kterému leží na srdci problémy běžných lidí. Na druhou stranu vůbec třeba nezáleží na tom, zda je původem z jiné země.

V rámci marketingové kampaně si nejdříve musíte zvolit správnou cílovou skupinu. Tedy ten okruh lidí, na které budete primárně cílit, nejenom svým programem, ale také chováním. Zajisté je důležité dbát na jasnou komunikaci, silnou značku a hledání problémů prostého lidu. Lidé totiž nechtějí slyšet, že v příštím roce se opět zvýší daně nebo, že u lékaře budou platit poplatky. Snížení daně na pivo nebo zvýšení daňové zátěže podnikatelům – to je jiná. V tomto odvětví je populismus magickou formulí, která vaše volební preference vystřelí o několik procentních bodů.

Abyste se ke svým potencionálním voličům mohli dostat, musíte si k nim najít tu správnou cestu. Propagačních kanálů je spousta, ale nejlepší je samozřejmě ovládnout všechny. Nejjednodušší způsob je koupit si celou mediální skupinu firem, která zahrnuje: významné tištěné deníky s dlouhou minulostí, celostátní rádia, televizní stanici a internetové zpravodajské portály s ohromnou denní návštěvností. Jen tak budete mít dohled nad tím, co se o vás napíše či nenapíše.

V případě, že se přijde na to, že nějakým způsobem ovlivňujete články nebo zprávy ve vašich médiích, stačí říct, že se jedná o účelovou záležitost vůči vaší osobě a jednoznačně to odsoudit. Vaši voliči jsou přeci na vaší straně a pochopí to.

Důležitou součástí marketingového plánu pro politickou stranu či hnutí jsou také “influenceři”, neboli lidé, kteří mají obecně veřejný respekt. Může se jednat o zpěváky, úspěšné podnikatele nebo současné politiky – na tom vcelku nezáleží. Musí však být vůči vám loajální a zároveň ochotni za vás položit život. Ani ti nejlepší “ovlivňovatelé” k vítězství ve volbách nestačí.

Marek Prchal, marketingový mág
Marek Prchal, marketingový mág

Nejdůležitější je váš skrytý marketingový tým – plný psychologů, sociologů a analytiků. S ním přečkáte všechny možné krize a “účelovky”, které na vás budou během kampaně číhat doslova na každém rohu. Poradí vám co říkat, a co si raději nechat pro sebe. Vytvoří za vás statusy na Facebook a dokonce zařídí falešné profily, které napíší pozitivní komentáře. S nimi to prostě nakonec dokážete, protože makáte a neblábolíte! Tradiční politické strany poté mohou jít svoje bláboly hlásat třeba na náměstí.

Pokud říkáte to, co chtějí lidé slyšet – máte vyhráno. Lidé vám budou věřit. Vy už totiž máte tolik peněz, že nemáte zapotřebí krást, to je jasné. Konečně dáte tuto zemi, po 28 letech svobody, do pořádku. Váš cíl je splněn.


Pokud se vám článek ne/líbil, budu rád, když mi zde zanecháte zpětnou vazbu. Díky za případné sdílení.